Yükleniyor...

Hakkımızda

ZEYPORT ZEYTİNBURNU LİMAN İŞLETMELERİ A.Ş, 1998 yılında “Yolcu beraberi eşya ticareti” ne yönelik sefer yapan gemiler için Deniz Ticaret Odası öncülüğünde 7 kurumun ortak girişimi ile kurulmuş, 1999 yılı Mayıs ayında liman hizmete açılmıştır. Zeyport Limanı, İstanbul'un Avrupa yakasında Tarihi Yarımada'ya çok yakın konumu ile beş adet rıhtım ve dört adet Ro-Ro rampası ile toplam 1082 metre rıhtım uzunluğuna sahiptir. Maksimum 6 metre emniyetli yanaşma imkânı sağlar.
2005 tarihli Valilik Kararı gereğince, İstanbul Boğazı Güney Girişi Demirleme yerlerindeki transit, gümrüklü gemilere hizmet vermek üzere hareket noktası olarak belirlenmiştir. 29.02.2016 tarihi itibariyle Zeyport, daimi yolcu giriş-çıkış deniz hudut kapısı olarak ilan edilmiştir. Zeyport Limanı coğrafi konumunun avantajı ile zaman içerisinde gemiler için önemli bir ikmal limanı haline gelmiş ve Gemi tedarik sektörünün gelişimine büyük katkıda bulunmuştur. “Gemi Tedarik Sektörü “ tedarik işlemlerinin %80’i Zeyport Limanı vasıtasıyla yapılmaktadır. Zeyport Limanı, her tür gemi yedek parçası, kuru kumanya ve sarf malzemesinin depolanması için 750 m2 kapalı ve 250 m2 açık alana sahip antrepo sahası ve 250m2 soğuk hava deposuna sahiptir.
Gemi adamları personel değişimi için stratejik bir nokta olmanın yanında; Süper ve Mega yatlar dahil yat ve kruvaziyer gemi giriş/çıkış işlemleri için Zeyport Yolcu Salonu’nda tek noktadan gümrük ve pasaport işlemleri yapılmaktadır. Zeyport Limanı 365 gün 7/24 hizmet anlayışı ile çalışmaktadır.